Tebessüm de ki Harika Güç - kainatingunesi.com

GÜLERYÜZ VE TATLI DİL; ÇAĞIN EN TESİRLİ İLACIDIR VE PAHA BİÇİLMEZ BİR HAZİNEDİR

Gülümsemenin ve tatlı dilin, insan hayatındaki faydasını, tartışmasız herkes kabul eder. Tebessüm, güven açığını kapatan mükemmel bir ilaçtır.  Gülümsemenin devamlılığı, ne kadar çok olursa; güven duygusu ve başarı da, o kadar yüksek olur. Ama insanların çoğu, hala buna inanmıyorlar. Çünkü, korkarken gülümsemeyi; hiçbir zaman, deneme- mişlerdir. Tebessüm, gülücük; insana, güven duygusu verir, korkuyu yener, endişeyi alaşağı eder. Gerçekten bir gülüş, hastalıklı duyguları tedavi etmekten, daha fazlasını da yapar. Bir gülümseme, çevremizdeki- lerin muhalefetini, hemen eritir ve yok eder. Eğer karşımızdakine içten gülümsersek, bize hala, kızgın olamaz.

Bir arkadaşım anlatmıştı:  Olur böyle şeyler: Sinirlerimin gergin olduğu bir gündü. Kavşakta durmuş, yeşil ışığın, yanmasını bekliyordum ki, arabanın sarsıntısı ile, kendime geldim. Arkamdaki sürücünün, ayağı frenden kaymış, arka tamponuma bindirmişti. Aynadan, arkaya baktım. Sürücünün arabadan indiğini gördüm. Ben de indim. Zaten sinirim de tepemde ya!.. Kendimi, bir ağız dalaşına hazırladım. Ağzıma ne gelirse, söylemeye hazırdım. Bereket versin ki, bu şansı yakalamadan önce, bana doğru; yavaş, yavaş yürüdü. Gülümsedi ve en samimi bir sesle; “Arkadaş geçmiş olsun. Gerçekten böyle bir şey yapmak istemedim. Elimde olmadan meydana geldi. Bir bakalım, zarar vermişsem, hemen yaptırayım” dedi. Samimi açıklama- sıyla, o tatlı gülümsemesi; beni o anda eritti, bitirdi. Yelkenleri, hemen indirdim. Mecburen, “her zaman olur böyle şeyler, gibisinden; birşey geveledim”. Ona karşı olan, düşmanca hislerim, hemen sevgiye dönüştü. Devamlı gülümseyin ve böylece kendinizi, artık mutlu günler geri geldi, diye hissedeceksiniz. Ama, her zaman gülümseyin. Yarım gülümseme, bütünüyle garanti etmez. Dişleriniz, görünene dek, gülümseyin. Bu tip; tam gülümseme, bütünüyle garanti eder.

Çok kere duyarız, “evet ama; bir şeyden korktuğumda veya bir şeye kızdığımda; kendimi, gülümseyecek gibi hissedemiyorum” diye… Elbetteki hissetmeyeceksiniz. Kimse de hissetmez. İşin; püf noktası da, işte burası. Kendimizi, “daima gülümseye- ceğim” diye şartlandırmalıyız ve her zaman tebessüm etmeliyiz.. Gülümsemenin gücünden yararlanmalıyız. Sevgi… güleryüz… tebessüm… tatlı dil… çevresine; müjdeler ve ümitler dağıtmak, insanların en güzel vasıflarıdır. Ayrıca bu; insanı, diğer canlılardan ayıran bir hususiyettir.  Bu özelliklere sahip olan insanlar; her devirde, her yerde, sevilmişler ve sayılmışlardır.  Sevilen ve sayılan insanın, kendine güveni, gittikçe artar. Hele herkesin infilak etmeye hazır bir barut fıçısına döndüğü ve stresin yükseldiği zamanımızda, bu hasletler çok daha önem kazanmıştır.

Çağımızda; insanlara faydalı olmak için, etkili bir vasıta haline gelmiştir.

Başkasına tebessüm etmek… güleryüz göstermek…tatlı dilli konuşmak… onu ilgi ile dinlemek… ona değer vermektir. Kişinin; kendi benliğini, ikinci plana atıp, karşısındakinin kişiliğini ön plana çıkarması demektir. Kişi, kendini ön plana çıkarmadığı sürece sevilir. Ben, demeye başladığı zaman, sevimsiz olur.  Güleryüz ve tatlı dil sadakadır Hiç kimse, gülümsemenin getireceği faydaları, ret edecek kadar zengin değildir. Hiç kimse de gülümsediği için fakir olmaz. Gülümseme, korkaklara güç, kederlilere neşe, hastalara sıhhat ve afiyet verir. Gülümseme, yorgunları da dinlendirir. Bir gülümseme, insana hiçbir şeye mal olmaz. Fakat çok şey kazandırır. Vereni fakirleştirmeden, alanı zengin eder. Gülümseme; sadece bir an sürer, fakat hatırası bazen ebediyen yaşar. Hiçbir kimse, onsuz, yaşayabilecek kadar zengin değildir.  Gülümseme; evde mutluluk, işte başarı sağlar. Gülümseme; dostluğun ve samimiyetin parolasıdır. O, yorgunları dinlendirir, üzüntülüye neşe verir. Böyle olmakla beraber, gülümseme satın alınmaz. Rica ve minnetle ele geçmez. Ödünç alınmaz veya çalınmaz. Veya zorla sahip olunmaz. Samimiyetle verilmediği sürece de hiç kimsenin işine yaramaz. Bazı kimseler size tebessüm edemeyecek kadar yorgundurlar. Lütfen onlara, siz gülümseyiniz. Çatık kaşlıların, güleryüz görmeye ihtiyaçları, herkesten daha çoktur.  

Güleryüzlü ve tatlı dilli olana, sadaka sevabı verilir. Hadisi şeriflerde buyuruldu ki, (Selam verirken, güler yüzlü olana, sadaka verenlerin kavuştukları sevaplar verilir). (Din kardeşine karşı güleryüzlü olmak, ona iyi şeyleri öğretmek, kötülük yapmasını önlemek, yabancı kimselere, aradığı yeri göstermek, hep sadakadır). (Her iyilik sadakadır). Güleryüz, tatlı dil, müminin alametidir. Çatık kaş, münafığın alametidir. Tatlı dil, yılanı bile, deliğinden çıkarır. Öyleyse her zaman, tebessüm edelim. Dudaklarımızda, tebessüm, eksik olmasın. İnsanlara sevgiyle, neşeyle, güleryüzle ve tatlı dille yaklaşalım. Her gün çokca, çevremizdekilere gülümseyelim. Pozitif enerji yayalım. Her şeyden, en iyi sonuçları çıkaralım. Kimseyle tartışmayalım. Kimseye kızmayalım. Herkesi, en iyi yönüyle düşünelim ve Allahü tealadan kendimiz için ve insanlar için, her şeyin en iyisini, ümit edip, isteyelim. Güleryüzlü, tatlı dilli ve neşeli olmak, çevremize ümit ve güzel müjdeler yaymak, vücuttaki  endofen salgısını artırır, kortizonu yok eder. Morali, neşeyi ve motivasyonu yükseltir. Sosyal hayatımızda, kırgınlıkları yok eder. Dostluğu artırır. Çevremizi genişletir ve aydınlatır.

Fahrettin Tacar Eğitim Vakfı Logo

TACEV BAŞKANI

Fahrettin Tacar