Allah için sevmek - kainatingunesi.com Allah için sevmek

Allah için sevmek: Müminin en üstün hasleti, sevdiğini Allah için sevmesi sevmediğini de Allah için sevmemesidir. Peygamber efendimiz, Ebû Zer-i Gifari hazretlerine buyurdu ki:

Ey Eba Zer! İmanın rükünlerinin hangisi daha sağlamdır?

Ebû Zer-i Gifarî hazretleri:

-Allah ve Resulü daha iyi bilir, deyince, Peygamber efendimiz,

Allah için muhabbet etmek, Allah için düşmanlık etmektir, buyurdu.

Başka bir hadis-i şerifte de buyuruldu ki: (Allah için birbirini sevenler, üzerinde yetmiş oda bulunan kırmızı yakuttan sütunlar üzerinde bulunacak ve oradan Cennette olanları kuş bakışı seyredeceklerdir. Cennettekiler, birbirlerine: Gelin, Allah için birbirlerine muhabbet besliyen kimseleri seyredelim, derler. Dünyada güneşin insanlara parlaması gibi, onların güzellikleri de Cennet ehline parlar. Üzerlerinde yeşil sündüsten elbiseler bulunur. Alınlarında ise, bunlar Allah için birbirlerini sevenlerdir yazısı olur.)

SEVGİ DEVAMLI OLMALI

İmanın kemal bulması için kişinin, sevdiğini Allah için sevmesi lâzmdır.

Hazreti Ömer buyurdu ki: (Gece kalkıp ibadet eden, gündüz oruç tutan, sadaka veren ve cihad eden kimse, sevdiğini Allah için sevmez, sevmediğini de Allah için sevmezse bu yaptıklarının faydasını görmez.) Allah için birbirini seven kimselerin dostları çok olur. Dostlukları da devamlı olur.

Menfaate dayanan dostluklar kısa ömürlü olur. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Çok dostunuz olsun. Çünkü Allah kıyâmette, dostları arasında bulunan kuluna azab etmekten hayâ eder.)

(Çok tanıdığınız olsun. Çünkü kıyamette her biri için şefa’at vardır).

(Allah yolunda bir din kardeşi edinene, Allahü teâlâ Cennette bir derece verir.)

(Mü’minin mü’mine karşı ülfet ve muhabbeti, rûhun cesete olan bağlılığı, sevgisi gibidir.)

Dinine bağlı olmıyan kimselerle dostluk kurmak uygun değildir. Çünkü kişi sevdiği ile beraberdir. Allahü teâlâ çoğu zaman bir sevgili kulunun kalbinde, bir kimseye muhabbet görür de onun hürmetine bu kimseye merhamet eder, ahirette onunla beraber bulundurur.

Sevgi ve düşmanlıkta aşırı olmamalıdır. Sevgi Allahü teâlâ için olursa kıymetlidir. Bu sevgi, o kimsenin dinin emirlerine uyup uymaması ile azalıp çoğalmalıdır. Düşmanlıkta da ölçülü olmalı, aşırı olmamalıdır.

Mümtehine suresinde, mealen (Olur ki Allah, sizinle düşmanlık ettikleriniz arasında bir sevgi ve yakınlık kurar.) buyuruldu.

Hadisi şerifte de, (Sevdiğini aşırı sevme, olur ki, bir gün sevmediğin kimse olur. Buğzettiğin kimseye de çok nefret etme, olur ki bir gün sevdiğin kimse olur) buyuruldu.

SEVMEK İBADETTİR

Müslüman müslümanın yüzüne sevgi ile bakar. Hadis-i serifte (Mü’minin mü’mine sevgi ve arzu ile bakması ibadettir. Bir mü’minin bir müslümanın yüzüne gülmesi, ikisinin de hatalarını döker) buyuruldu.

Sevginin hâlis olması lazımdır. Hâlis olan yani yalnız Allah için olan sevgide, berraklık vardır. Bu sevgi berrak olduğu müddetçe devam eder. Sevgideki saflığı, berraklığı muhalefet bozar.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Seni saf, temiz kılan üç haslet vardır. Din kardeşlerine rastlayınca, sevgiden ötürü hemen selam vermen. Mecliste ona yer vermen. Onu en çok sevdigi isim ile çağırman.)

Kişi sevdiği kimseye güler yüzlü, tatlı sözlü, açık gönüllü sabırlı, açık elli ve kibirsiz muamele eder. Saygı gösterir. Özrünü kabul eder.

Sevdiği kimselerden ayrı bir gün geçirmek istemez. Karşılaşınca sevgisini belli eder. Eshab-ı kiram karşılaştıkları zaman selam verip çok muhabbet gösterirler. Ayrılırken de müsafeha ederlerdi.

Türkiye Gazetesi – Bizim Sayfa