Annemin Ben Küçükken Bana Söylediği ve Büyüdüğümde Kendime Güvenmemi Sağlayan 10 Şey - kainatingunesi.com

Anneler ailelerin yüreği ve ruhudur. Aynı anda milyonlarca şey yapabilirler, gerçek birer süper kahramandırlar.

Annem de ben büyürken çok şey yaptı, hâlâ da yapıyor. Ama tüm yaptıkları içinde en önemlisi, benliğime güçlü ve değerli bir iç ses yerleştirmek oldu. Bu içeses her gün zihnimde yankılanmaya devam ediyor.

Bu, başlangıçta onun sesiydi ama zamanla benim oldu, artık benim süper gücüm haline geldi. Annem benliğime güven duygusunu yerleştirdi, harika sözleriyle kendime karşı güçlü bir güven duygusu beslememi sağladı.

Çünkü bana hep şunları söyledi:

1 | Çok güzelsin

Annem bunu en çok iyi bir şey yaptığımda, iyi bir karar verdiğimde ya da güçlü ve bağımsız bir tavır sergilediğimde söylerdi. Bunu ter içinde kaldığımda, üstüm başım kirlendiğinde ve çok çalıştığımda da söylerdi. Bana gerçek güzelliğin görünüşümde değil, içimde ve olumlu hareketlerimde yattığını gösterdi.

2 | Harika bir anne olacaksın

Bunu hayatım boyunca duymuş gibiyim. Annem bana çocuklarım olmasını empoze ediyor değildi ama yine de bende bir şeyler görmüş olmalıydı. Bazen kendimi tamamen bitmiş, yorgun hissettiğim zamanlar oldu ama hiçbir zaman iyi bir anne olduğumdan kuşku duymadım.

3 | Böyle hissettiğin için çok üzgünüm

Annem her zaman benim ne hissettiğimi bilmek isterdi. Neden öyle hissettiğimi bilmese ya da anlamasa bile her zaman bana empatiyle yaklaştı. Empati empatiyi getirir, empatinin de çocuklarımızın hayatta başarılı ve olumlu ilişkiler kurabilmesi için en önemli becerilerden birisi olduğunu biliyoruz. Olumlu ilişkiler insanların kendilerine güvenmesini sağlar.

4 | Ne yapmak istiyorsun?

Annem bana ne yapacağımı asla söylemedi. Benim doğru yoldan uzaklaştığımı ya da pek de şahane olmayan seçimler yapmak üzere olduğumu düşündüğünde bana meydan okumak ya da beni kontrol altına almak yerine bana güvendiğini belli etti. Bana ne hissettiğimi ve ne düşündüğümü sorarak duygu ve düşüncelerime değer verdiğini belli etti.

5 | Sen doğrusunu yaparsın

Bir konuda ne yapacağıma karar vermeye çalıştığım zamanlarda annem benim kararlarıma güvendiğini söylerdi. Karar vermek insanın kendisine duyduğu güveni artırır, annemse benim kararlarımı tahmin etmeye çalışmaz, kendi kararlarımı vermemi sağlardı. Yanlış bir karar verip tökezlediysem de elimden tutup kaldırır, yanımda olurdu.

6 | Arkadaşlarını eve davet et

Arkadaşlarım evimizde her zaman çok iyi karşılanırdı. Arkadaşlarım, ben evde yoksam bile bize gelirlerdi çünkü annemin onlara her zaman bir şeyler ikram edeceğini bilirlerdi. Bu açık kapı alışkanlığı sayesinde annem bana evin dağınıklığı ya da evde hazır yemek olup olmaması gibi ufak ayrıntıların canımı sıkmamasını öğretti. İnsanları evinize buyur edin, o kadar.

7 | Senin için dua ediyorum

Annem gerçekten benim için dua ederdi. Erkek arkadaşlarım için, arkadaşlarım, arkadaşlarımın arkadaşları, hepsinin anne babaları ve diğer akrabaları için dua ederdi. Bana da çocuklarım için dua etmeyi öğretti.

8 | Seni seviyorum

Elbette bütün anneler söyler bunu. Annem bana hep söylerdi. Eğer bana karşı hissettiği ve söyleyebileceği daha iyi şeyler olsaydı onları da söylerdi. Ama annemin ‘seni seviyorum’ lafı her zaman bu sözlerin en üstünde yer aldı, ve bu bile bazen onun bana duyduğu gerçek sevgiyi ifade etmekte yetersizmiş gibi geliyor.

9 | Git biraz eğlen

Ben çocukken her zaman eğlence, oyun ve kahkaha vardı. Büyüyüp, hayat giderek karmaşık ve ağır bir hale gelirken bunları arar oldum. Annemse hâlâ, çocukları ona bıraktığımda bana bunu söylüyor. Beni neredeyse kapıdan itip gönderirken çocukları merak etmememi ekliyor.

Sonra da o benim çocuklarıma bakarken dışarıda nasıl eğlendiğimi ona anlatmamı istiyor, benim iyi vakit geçirmem onu mutlu ediyor. Bu şekilde davranarak benim onun için bir yük olmadığımı, onun neşesi olduğumu anlatıyor bana. Onun için çocuklarım da neşe kaynağı. Bu beni duygulandırıyor, kendimi iyi bir iş yapmış gibi hissediyorum.

10 | Seninle gurur duyuyorum

Ne sebeple olursa olsun birisinin benimle gurur duyduğunu duyarak büyümek muhteşem bir şeydi. Kendimle gurur duymam gerektiğine inanarak büyüdüm. Duyuyorum da.

Teşekkürler anne…

Kaynak: https://www.parent.co/10-things-my-mom-told-me-as-a-kid-that-give-me-confidence-as-an-adult/