Aşure: Bu ayın en kıymetli gecesi ve günü... - kainatingunesi.com
Allahü teâlâ birçok duaları Aşure Günü kabul buyurdu… Birçok peygamberin ve müminlerin kurtuluşu bu mübarek güne rastlamıştır.
Bugün 10 Muharrem. Dün “Aşûre Gecesi”ni idrak ettik. Bugün de “Aşûre Günü”ne kavuştuk. Rabbimize ne kadar şükretsek azdır… Muharrem ayı Kur’ân-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biridir. Aşûre Gecesi ve Günü de bu ayın içinde en kıymetli olanıdır.
Bu ayda oruç tutmak çok sevap kazandırır. Hadis-i şerifte; bu ayda oruç tutmanın fazileti hakkında şöyle buyurulur: “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra da en faziletli namaz gece kılınan (teheccüd) namazdır.”
Allahü teâlâ birçok duaları Aşûre Günü kabul buyurdu… Birçok peygamberin ve müminlerin kurtuluşu bu mübarek güne rastlamıştır. Hazreti Hüseyin radıyallahü anh bugün şehâdet şerbetini içerek Rabbine ve sevgili dedesine kavuşmuştur.
Hazreti Hüseyin ve ağabeyi Hazreti Hasan (radıyallahü anh) Medine-i Münevvere’de dünyamızı şereflendirmişlerdir. Mübarek dedeleri başta olmak üzere bütün sahabiler tarafından çok sevilmiş, takdir edilmiş ve el üstünde tutulmuşlardır. İslâm dini uğrunda pek sıkıntı çekmemişlerdi. Bu da onların derecelerinin Bilâl-i Habeşi (radıyallahü anh) Ammar bin Yasir (radıyallahü anh) ve diğer imanları uğrunda eza ve cefaya maruz kalanların derecelerinden daha düşük olmasına sebep olacaktı…
Rabbimiz, buna razı olmadı. Onları çok sevdiğinden makamlarını yükseltmek için ikisine de “şehâdet” rütbesini ihsan buyurdu.
Bu iki mübarek insanın “şehid” olmaları bizler için musibet gibi görünse de onlar için büyük nimet olmuştur. Bizler hâlen bu hadiseye üzülsek de, onlar dereceleri yükseldiği için kim bilir ne kadar sevinmişlerdir…
           ***
Musa aleyhisselam bir yerden geçerken, daha önce tanıdığı bir adama rastlar. Bakar ki; bu tanıdığı adamcağızı vahşi hayvanlar parçalamışlar. Bu zavallının vücudunun bir kısmı yenmiş bir kısmı da o şekilde terk edilmişti.
Bunu gören Musa aleyhisselam taâccüb ederek;
“Ya Rabbi, ben bu kulunu tanırdım. Çok salih bir kimse olup seni de çok severdi. Bu musibetin onun başına neden geldiğinin hikmetini merak ediyorum” dedi.
Rabbimiz de buna karşı;
“Ya Musa doğrudur. Bu kulum bizim salih kullarımızdan biri olup, bizi de çok severdi. Ancak, bizden çok yüksek makamlar talep etmekteydi. Ne var ki; amelleri ise o makamlara çıkmasına kâfi değildi. Biz ona bu musibeti, onun istediği makamlara kavuşması için verdik” buyurarak bu işin hikmetini açıklamıştır.
Böylece bizim gördüklerimizle, ilâhi maksat arasındaki fark anlaşılmış oldu…
Allahü tealadan, sıhhat ve âfiyet içinde, daha nice böyle mübarek gün ve gecelere cümlemizi kavuşturmasını temenni ediyorum.
Mehmet Said Arvas – 20.09.2018 – www.turkiyegazetesi.com.tr