Ay'a ilk kez özel bir şirket ayak basacak - kainatingunesi.com

Gezegenimizin uydusu Ay’a ilk defa bir özel şirket araç gönderecek. Tokyo merkezli iSpace adlı şirket, Ay keşfi için 90 milyon dolar topladı.

Gezegenimizin uydusu Ay’a ilk defa bir özel şirket araç gönderecek. Japonya merkezli bir şirket bu hayali gerçekleştirmek için ciddi miktarda fon topladı.

Tokyo merkezli iSpace adlı şirket, Ay keşfi için 90 milyon dolar topladı. Finansman, Japonya Yenilik Ağı Şirketi, Japonya Kalkınma Bankası, Tokyo Yayın Sistemi, Konika Minolta ve diğer şirketler tarafından gerçekleştirildi.

Ancak Ay’a ayak basacak ilk şirket olmak için çalışmalarına hız veren tek şirket iSpace değil. Moon Express isimli şirket geçtiğimiz haftalarda merakla beklenen tarihi açıklamıştı.

Ay’da madencilik yapmak için kolları sıvayan Moon Express, eğer başarıya ulaşırsa Ay’a ayak basan ilk özel şirket olarak tarihe geçecek.

Yapılan açıklamada hedef 2018 olarak açıklandı. Şirket projesi sayesinde şimdiden 45 milyon dolarlık fon toplamış durumda. 90 milyon dolar toplayan iSpace’in hedefi ise 2020’de Ay’a ayak basmak.

SSCB ve ABD arasındaki uzay yarışının sembolü haline gelen Ay’a ayak basacak ilk şirketi hatırı sayılır bir ödül bekliyor. 

Teknoloji devi Google’ın açtığı ‘Lunar X Prize’ isimli yarışma çerçevesinde bütçesinin en az %90’ı özel fonlardan oluşan bir aracı 31 Aralık 2017’ye kadar Ay’a indiren ilk şirkete 20 milyon dolar ödül vadediliyor. 

Başka bir deyişle Moon Express planında başarıya ulaşırsa 20 milyon doların da sahibi olacak.

www.ntv.com.tr / 14.12.2017