AZOT ­ve İN­SA­NIN ÂCİZ­Lİ­Ğİ - kainatingunesi.com

Havada % 78 azot, % 21 oksijen % 1 karbondioksit ve diğer gazlar bulunur. Havada gaz halinde bulunan azot, yumurta akı, et gibi yiyeceklerin yapı maddesidir. Böyle azottan yapılmış maddelere protein denir. Bunlar, insan protoplazması (en küçük canlı parçasının) yapı taşları olduğundan, proteinsiz yani azotsuz yaşanmaz. İnsan her gün gıdalardan 8 gram azot almak mecburiyetindedir.

Bir azot deryası içinde yaşadığımız ve her gün bin litre azot ciğerlerimize kadar girdiği halde, hayatımıza çok lüzumlu olan bu azotu, hücrelerimize havadan alamıyoruz. İnsanlar pahalı olan protein maddelerine yâni içinde yüzdükleri azot deryasına, ciğerlerine kadar girmiş iken, istifade etmekten aciz oldukları azot maddesine açtırlar.Bu hâl, insanların aczini (çâresizliğini) göstermeye kıymetli bir misâl teşkil etmektedir. Eğer teneffüs ile oksijen gazını alıp kanımıza kattığımız gibi, azot gazını da tutmak hassası kanımıza bahşedilmiş olsaydı, yeryüzündeki bütün açlık ihtiyacımız, bir solunum ile temin edilecek ve açlık sıkıntısından milyonlarca canlı kurtulmuş olacaktı.

Yağmurlu havalarda şimşekler sebebi ile havanın azot gazı, oksijen gazı, su buharı, hidrojen gazı, karbondioksid gazı ile birleşerek, amonyum nifrat ve amonyum karbonat tuzları hâline gelip, yağmurla toprağa iner. Toprakta kalsiyum nitrat halinde, bitkilerle insan ve hayvanların istifadesine sunulur.

www.turktakvim.com