Beyaz lahananın faydaları - kainatingunesi.com

Turşusundan yemeğine geniş bir yelpazeyle sofralarımıza konuk olan beyaz lahanayla hem tansiyonunuzu dengeleyebilir hem kilo verebilir hem de kanserden korunabilirsiniz.

İşte lahananın birbirinden önemli faydaları…
En çok C vitamini içeren sebzelerin başında gelen beyaz lahana, bağışıklık sistemini güçlendiriyor
B grubu vitaminleri bakımından oldukça zengin olan beyaz lahanayı eğer bir tabak yemek yada salata olarak tüketirseniz günlük B vitamini ihtiyacınızın yüzde 10’unu almış olursunuz.
Vücudunda ödem olan yada yüksek tansiyonu olan hastalar için tam bir şifa kaynağı olan lahana kan dolaşımını rahatlatarak tansiyonu düzenliyor.
Uzun süre tokluk hissi veren lahana, düşük kaloriye sahip. Aynı zamanda bağırsak faaliyetlerini düzenleyen lahana sindirim sisteminin dostu.
Yüksek antioksidan içeriği ile kansere karşı kalkan görevi gören beyaz lahana, karaciğer hastalıklarına karşı da mücadele ediyor.
Pek bilinmese de lahana, güçlü bir kalsiyum kaynağıdır. Hem diş hem de kemik yapısını korur.
Beyaz lahana turşu olarak tüketildiğinde ise probiyotik özelliği kazanıyor.
Kısır gibi daha bir çok yiyeceklerin içerisine eklenerek gönüllerde taht kuran bulgurun faydaları saymakla bitmiyor. İşte faydalarından yalnızca birkaçı…
– Kansere yakalanma riskini azaltıyor. – Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. – Günlük lif ihtiyacınızı karşılıyor. – Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlıyor.
– Hamilelik döneminde bebeğin zekasını gelişimine katkı sağlıyor. – Diyabet hastalarına önerilen bir besindir. – Kabızlığa karşı etkilidir. – Safra taşlarının oluşumunu engelliyor.

www.turkiyegazetesi.com.tr / 13.12.2017