CÖMERTLİK - kainatingunesi.com

Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem), Zübeyr bin Avvâm hazretlerine buyurdu ki:

“Yâ Zübeyr! Allahü teâlâ, malın, kendi yolunda harcanmasını sever. Cimrilik yapanları sevmez. Cömert, Allahü teâlâya tevekkül sahibidir. Cimri ise, tam tevekkül sahibi değildir. Yakîni yoktur. Allahü teâlânın rızka kefîl olduğunda şüphesi vardır. Allahü teâlâya tevekkülü tam olan, Cennete girer. Şek, şüphe sahibi ise Cehenneme girer. Allahü teâlâ buyurdu ki:
(Ey kullarım! Ben sizin Rabbinizim! Siz benim mahlûklarımsınız. Sizi bizzat ben rızıklandırırım. Rızık için boşuna kendinizi hırpalamayın! Rızkınızı benden isteyin! İhtiyaçlarınızı, murâdlarınızı bana arz edin, benden isteyin! Siz nefsinize hâkim olun, ben rızıklarınızı gönderirim.
Ey kulum! Benim rızam için sana verdiğim şeylerden infâk eyle, yolumda sarfet ki, ben de sana ihsânımı arttırayım. Sen elini açık tutarsan, ben rızkını genişletirim. Cimrilik yaparsan rızkını daraltırım. Gönderdiğim malları biriktirip hazîne yaparsan, ben de sana göndermem.
Rızık kapısı gece gündüz açıktır. Rızıkları, herkesin niyetine ve ihsânlarına ve verdiği sadakalara ve nafakalara göre gönderirim. Vermesi, yedirip içirmesi çok olanlara çok gönderirim. Cimrilik yapanlarınkini azaltırım.)
Yâ Zübeyr! Allahü teâlâ cömertliği sever. Velev ki, bir hurma ile olsun.
Yâ Zübeyr! Ye ve yedir! Malını, paranı saklar başkalarına yedirmezsen, başkaları da senden saklarlar, yedirmezler. Darlık gösterirsen darlık görürsün! Güçlük gösterirsen güçlük görürsün!”