Eğitimde Reggio Emilia Yaklaşımı Nedir? - kainatingunesi.com

Reggio Emilia eğitimi, okul öncesi programlarını da içinde barındıran bir eğitim yaklaşımıdır. Projeler çocukların ilgi alanlarına uygun şekilde seçilir ve müfredat bu şekilde oluşturulur.

Reggio Emilia Sınıf Ortamı

Reggia Emilia’da sınıf ortamı öğrencinin sorup, öğretmenin cevapladığı veya öğretmenin sorup, öğrencinin cevapladığı klasik anlayıştan sıyrılmak üzerine kuruludur. Öğrencinin, öğretmenine sorduğu bir sorunun cevabını bulmak amacıyla öğretmen ve öğrenci beraber çalışırlar. Örneğin bahçedeki bir çiçeğin nasıl büyüdüğünü merak eden öğrenci, öğretmeni tarafından önce bitkileri tanımaya; sonra bir bitki yetiştirmeye ve bahçe oluşturmaya yönlendirilir. Çocuklara uygulamalı eğitim ile birlikte araştırma duygusu, el becerisi ve özgüven aşılanır.

Reggio Emilia Etkinlikleri

Genelde sınıf içi veya doğal ortam içindeki etkinlikler uygulamaya dayalıdır. Öğretmenler, öğrencileri için uygun ortamı hazırlayarak onlara ufak yönlendirmelerle özgür bir çalışma alanı sunar. Reggio Emilia eğitimindeki etkinliklerde proje bazlı çalışmak ve tüm işleri bir ekip halinde işbirliği içinde yapmak da esas amaçlardan biridir. Böylece öğrenciler daha çocuk yaştan itibaren sorun çözme konusunda takım çalışması ve planlı hareket etmeyi öğrenirler.

www.milliyet.com.tr / 28.11.2017