ERMENİLERİN TÜRK DÜŞMANLIĞI - Türk düşmanı Ermeniler

28 Ocak 1973 günü Santa Barbara’da Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Mehmet Baydar’la, Konsolos Yardımcısı Bahadır Demir’i, tuzağa düşürerek öldüren Mığırdıç Yanikyan, cinayet mahalli olan Baltimore Oteli müdürlerinden Barton Clapp’a şöyle diyordu:

– Evet, ben öldürdüm! Bilerek öldürdüm… İsteyerek öldürdüm… Aylarca önceden planlayarak öldürdüm. Onlar düşmanımızdı. Türktü onlar. Türk oldukları için öldürdüm… İntikam almak için öldürdüm.”

Bu soğukkanlığı caninin eylemi rasgele bir cinayet olayı mıydı yoksa bir Ermeni meselesi miydi? Federal Polis, bu konudaki araştırmasını yürütürken, California Courrier gazetesi, katil Yanikyan’ın bir mektubunu yayınlamıştı. Mektup cinayetten önce Mığırdıç Yanikyan tarafından gazeteye gönderilmişti. 118 daktilo sayfası uzunluğuydaydı. 77 yaşındaki katil mektubun bir yerinde şöyle diyordu:

” “Sizler bu mektubu okuduğunuz zaman ben yeni bir savaş biçimi keşfetmiş ve bunu uygulamaya koymuş bulunuyorum. Önden gidiyorum, bütün ermeniler peşimden gelsin. Bunu yapacaklarına eminim. Çağımız gösteriyor ki, artık netice almanın tek yolu şiddet hareketlerinden geçiyor. Ermeniler’in uzun uykularından uyanmalarının ve kaba Türkler’den onların anlıyacağı dille konuşarak haklarını almalarının vakti geldi. Türk hükümeti ile bu dünyada hiçbir millet münasebet kuramamalı. Türk hükümetinin temsilcisi sıfatıyla dünyanın herhangi bir yerinde ortaya çıkan bütün kişiler yok edilmeli. Bunun için yazarlık kariyerime son veryiorum. Bu karar varmam yıllarca sürdü. Planlarımı yapmak da birkaç aylık vaktimi aldı. Fakat şimdi bütün gemilerimi yaktım. Artık dönmek yok. Yaşamam için de bir sebep kalmadı.”

Kaynak: Necdet Sevinç, Ajan Okullar, s.157,158