"Felçli Başkan" Franklin Roosevelt - kainatingunesi.com

Demokrat Parti’den, 32’nci başkan olan F. Roosevelt, Harvard’da okudu. Tam adı Franklin Delano Roosevelt’tir.

Columbia Law School’a gitti, baroya kayıtlı bir avukattı. 1920’de James Cox’un yanında “başkan yardımcılığı” için yarıştı; kaybettiler… Uzun yıllarda avukatlık yaptı. Çocuk felcine yakalandı, bacaklarını kaybetti. Ama, baston ve koltuk değnekleri ile yürümeyi öğrendi. Dikkat edilirse Roosevelt’in başkan olarak ayakta çekilmiş pek fotoğrafı yoktur ve muhtemelen, Roosevelt, felçi iken Beyaz Saray’a seçilen ilk ve son başkandır…

“Büyük Bunalım”dan çıkış! Franklin Roosevelt, Federal hükümetin yetkilerini kullanarak “Büyük Bunalım”ın etkilerini yok edip ekonomik ve toplumsal kalkınmayı hedefleyen “New Deal” adlı reform programını uygulamış, programın başarısıyla halkın güvenini kazanmış, tam 4 kez başkan seçilmiştir. (Bu, savaş şartlarının mecbur kıldığı olağanüstü bir durumdu. Çünkü Amerikan anayasası başkanın iki kereden fazla seçilmesine izin vermiyordu.) Franklin Roosevelt, II. Dünya Savaşı’nda (Stalin ve Churchill ile birlikte) üç büyük müttefik liderden biri olarak önemli rol oynamıştır.

Yerine Truman geçti…

Roosevelt, Amerika’nın en popüler başkanlarından biridir. Radyodan “Ocak Başı Sohbetleri”ni ilk o başlattı. Televizyonda ilk canlı yayına çıkan da yine Roosevelt oldu. II. Dünya Savaşında, müttefik devletlerin liderleri ile buluşmak amacıyla Casablanca, Quebec, Tahran, Kahire ve Yalta’ya giderek, harp zamanı yurt dışına çıkan ilk başkan oldu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika’nın başarısında da payı olan Roosevelt 4. kez başkan seçilmesinden bir süre sonra öldü (1945) ve yerine Truman geçmiştir. Roosevelt, 1945 senesinde ölürken son olarak şunları söyledi: “Korkunç bir baş ağrım var!..”