İnsan, meleklerden üstün hayvanlardan aşağı olabilir - kainatingunesi.com

İnsan kadar şefkât ve merhametli, insan kadar zalim ve gaddar hiçbir varlık yoktur… İnsan kadar değerli, insan kadar alçak ve kıymetsiz hiçbir varlık olamaz.

Geçmişte yaşananlar bize gösteriyor ki, insan, kendi zekâsını, yüksek idrakini, akıl ve mantığını, her zaman kendi zararına kullanmış ve kullanmaktadır. Dün olduğu gibi bugün de, yeryüzünde insan için en büyük tehlike kaynağı yine insandır.

Hatta, bu tehlike, bugün, önceki zamanlara nazaran daha da büyümüştür, büyümeye de devam etmektedir. Haklı olarak, şu anda insanlık âlemi, yine en çok insanlardan korkmaktadır. İnsan kitleleri, binbir alet ve metod geliştirerek birbirlerini kontrol etmekte, gece gündüz demeden birbirlerini kollamaktadırlar. Yani insanlar, yine insanlar karşısında, her an tetikte olmak zorundadırlar.
İnsanlar, atom bombasını, nükleer silâhları, zehirli gazları keklik avlamak için yapmamışlardır. Bunların yapılış gayesi insan öldürmektir. Halbuki, akılsız ve yırtıcı hayvanlar bile kendi hemcinslerine kötülük yapmazlar. Aslanların arasında aslan, aslan değildir. Kaplan da ininde kaplanlık yapmaz. Kendilerinden olmayanlara saldırırlar.
Evet, vahşi hayvanlar, rızkı için insanı parçalar, diğerlerine dokunmaz. Fakat insanlar, bunu zevk için yaparlar.
Manevi bağlardan yoksun, içinde Allah korkusu olmayan insan, en büyük canavardır. İnsanlar arasındaki fark, hiçbir varlıkta yoktur. Bulutların üzerinden uçabiliyor, yerin binlerce metre derinliğine inebiliyor. Dünyanın en ücra köşesindeki ile konuşabiliyor, görüşebiliyor. Diğer taraftan gözleri ile göremeyeceği kadar küçük mikroplara yenik düşüyor, günlerce yatağın esiri olarak hastalıklarla mücadele eder. Küçük parmağı kadar olan bir akrep ölümüne sebep olabilir.
İnsan kadar şefkât ve merhametli, insan kadar zalim ve gaddar hiçbir varlık yoktur… İnsan kadar değerli, insan kadar alçak ve kıymetsiz hiçbir varlık olamaz. Meleklerden üstün olabilir. Âdem aleyhisselâm yaratılınca, nurdan yaratılan meleklerin ona secde etmeleri emrolundu. Bir mümin salih amel işler, haramlardan sakınırsa meleklerden daha üstün olur. Melekler, ister istemez iyidirler, nefisleri ve şeytanları yoktur. İnsan bu iki azılı düşmanını yenerek Rabbine itaât ederse fazileti çok büyüktür.
İnsan, hayvanlardan daha aşağı da olabilir. Kıyamet günü hesabı iyi çıkmayan ve cehenneme atılacak olan insan, dünyaya insan olarak değil de, hayvan olarak gelmiş olmayı temenni edecek. Çünkü hayvanlar, mükellef olmadıkları için kıyamet günü azap çekmezler.
Gayesiz ve hedefsiz yaşayan, dünyadan başka bir hayatı hesaba katmayan insanın ne değeri vardır. Kur’ân-ı kerîmde “Onlar hayvanlar gibidir. Hatta daha da aşağıdırlar” buyurulmaktadır. İnsanlar arasındaki farkı bu âyet-i kerime ne de güzel açıklıyor…