İslamiyet nedir? Mümin ve kafir kime denir? - kainatingunesi.com

İslamiyet nedir?: Allahü teâlânın, Cebrâil aleyhisselâm ile, Muhammed aleyhisselâma gönderdiği; insanların dünya ve âhiretde rahat ve mes’ut olmalarını sağlayan usûl ve kâidelere İSLÂMİYET denir.

Resûlullahın “sallallahü aleyhi vesellem” söylediklerinin hepsini beğenip, kalbin kabûl etmesine, yâni inanmasına İMÂN denir. Böylece inanan insanlara MÜ’MİN denir. O’nun sözlerinden birine bile inanmamaya veya iyi ve doğru olduğunda şüphe etmeye KÜFÜR denir. Böyle inanmayanlara KÂFİR denir.

Allahü teâlânın, Kur’an-ı kerimde,  yapılmasını açıkça emrettiği şeylere, yâni bu emirlere FARZ denir. Yapmayınız diye açıkça men, yâni yasak ettiği şeylere HARÂM denir. Peygamber aleyhisselâmın yapılmasını övdüğü, yahut devam üzere yaptığı, yahut yapılırken görüp de, mâni olmadığı şeylere SÜNNET denir. Sünneti beğenmemek küfürdür. Beğenip de yapmamak suç değildir. O’nun beğenmediği şeylere ve ibâdetin sevâbını gideren şeylere MEKRÛH denir.

Yasak edilmiş olmayan, yahut yasaklığı kaldırılmış olan şeylere HELÂL denir. Bütün mübahlar helâldir.

İmânı, farzları ve haramları öğrenmek, bilmek de farzdır. İmân edip, ibâdet yapana MÜSLİM veya MÜSLÜMAN denir. İnsanları ebedi seâdete götürmek için, Allahü teâlâ tarafından gösterilen yola DİN denir.