KIZILDERİLİ TARİHİ - kainatingunesi.com

Amerikalıların, kızılderililere karşı başlatmış olduğu soykırım hareketi, bilhassa 1590’dan 1890 yılına kadar devam etti. Bu 300 yıl zarfında yüzlerce katliamda, yüzbinlerce kızılderili katledilmiş, kültürleri yok edilmiştir.

Kızılderililerin Köroğlusu denilen ve başına binlerce altın verileceği belirtilen Apaçi reisi, Red Fox’a şöyle anlatır:

“Yıllarca önceydi. Beyazlar kalabalık bir grup hâlinde Apaçi çadırlarına gelmişler. Bazıları, annemin, kız kardeşimin ve diğer komşularımızın zorla ırzına geçmişler. Kardeşim çok yaşamadı, öldü. Annem durumu bana anlattı. İntikâm alabilmem için, güç kuvvet vermesi için Allaha duâ ettim. Ondan sonra beyazlara düşman oldum…”

A.B.D. 1890 yılına kadar getirilen her kızılderili başına, 2 milyon gümüş dolar mükâfat ödemiştir. A.B.D.’nin Smihsonian Enstitüsü’nün elinde 35 bin olmak üzere, şu anda A.B.D.’inde 600 bin kızılderili kafası, depo ve raflarda saklanıyor. Hattâ başkan Bush’un babası ile, Apaçi reisi Geronimo’nun kafasını bir hücumda ele geçirmiş ve oğlunun bunu kolleksiyonunda sakladığını, Washington Post gazetesi bir makalesinde yayınlamıştır.

Yüzlerce Kızılderili ile tanıştım, konuştum ve dertleştim. Bana anlatılan kitaba sığmaz. Uğradıkları felâketleri ve haksızlıkları duydukça kahroldum.

İşin garib tarafı şu ki; asırlar boyunca Kızılderili kabilelerini sistemli bir şekilde katleden A.B.D. kendi üzerine vazife olmadan, Ermeni soykırımından bahsedebiliyor ve meclisinden Ermeniler lehine karar almaya çalışıyor…

Ahmet Ali Aslan
(Türkiye Gazetesi, 24.12.89)