Öğrenmeyi öğrenmek - kainatingunesi.com Öğrenmeyi Öğrenmek

Öğrenmeyi öğrenmek: İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği düşünebilme ve öğrenebilme yeteneğidir. Çevremizi algılamaya başladığımız andan itibaren sezgilerimizi de işin içine katınca yeni davranışlar meydana getiririz. Öğrenme adını verdiğimiz bu sürecin gerçek amacına ulaşabilmesi içinde çok erken yaşlarda neyi, niçin öğrendiğinin farkında, düşünen, bilgiyi özümseyen ve hayatına geçiren bireyler olmamız gerekiyor. Aksi halde ezberci, gününü kurtaran bir anlayışın içerisinde kaybolur gider ve gerçek değerimizi hiçbir zaman yakalayamayız.

Bildiğiniz gibi içinde bulunduğumuz yüzyıl bilgi çağı olarak zamana damgasını vurdu. Bilginin en değerli ürünolduğu, yayılmasının son derece büyük bir hızla gerçekleştiği ve buna bağlı olarak bilgi teknolojilerinin her geçen gün öneminin daha da arttığı günleri yaşıyoruz. Bilgiyi elinde tutanların güçlü olduğu böyle bir ortamda; her öğrencinin okul yıllarını çok iyi değerlendirmesi, her çalışanın da kendini yenilemesi ve geliştirmesi gerekiyor. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için de ilk şart öğrenmeyi öğrenmektir. Evet, hiç öğrenme de öğrenilir mi? demeyin. Her şey gibi öğrenmede öğrenilir. Nasıl mı?.. Aşağıdaki ipuçlarını dikkatle okuyun…

İŞTE BİLGİYİ YAKALAMANIN PÜF NOKTALARI

ø Öğrenmeyi kafaya koyun: KONUNUN FAYDASI – ÖĞRENMENİN HEDEFİ, MAKSADI, GAYE

Özellikle bazı öğrenciler için öğrenme, hayata hazırlandığımız bir süreç olarak değil de sınıfların geçilmesi, istenmese de yerine getirilmesi mecburi bir görev olarak görülür. Böyle bir bakış açısında, motivasyon zayıftır. Kişi hiçbir zaman gerçek amacına, yani kişisel gelişime yönelmemiştir. Oysa öğrenmeyi iş olarak görenler, son derece kararlıdırlar ve o anki amaçlarına ulaşana kadar da pes etmezler, sorunların üstüne giderler.

ø Uygun bir ortam hazırlayın: NOT ETMEK VE TEKRARLAMAK

Okurken çalışırken elinizin altında not kağıtlarınız ve kalemleriniz mutlaka olsun. En kötü notların bile iyi bir hafızadan daha iyi olduğunu unutmayın. Böylece unutmanın size vereceği zararı azaltmış olursunuz. 24 saat içinde öğrenilenlerin %70- 80’ı unutulur. Tekrarlanmayan bilgide, bir süre sonra akılda başlıklardan başka hiçbir şey kalmaz. Renkli kalemler her zaman iyi uyarıcılardır ve görsel öğrenmeyi desteklerler.

ø Sorular sorun: İLİM HAZİNESİNİN ANAHTARI SUAL SORMAKTIR

Sınıf ortamındaysanız soru sormaktan çekinmeyin. Bilmiyorsanız, anlamadıysanız, kafanız karıştıysa mutlaka sorun. Ne düşünürler diye kafanızı boş yere yormayın. Öğrenme sürecinizi ellerinizle baltalamayın. Kaç kişi böyle yaptığı için tekrar başa dönmek zorunda kalıyor, kendi kendine mücadele ederek zaman kaybediyor. Sessizlik her zaman her şeyin anlaşıldığı anlamına gelmez. Merak ettiklerinizi mutlaka sorun unutmayın geçen zaman yerine gelmiyor.

ø Öncelikleri belirleyin: ÇALIŞMA PLANI VE STRATEJİSİ

En çok sıkıntısını hissettiğiniz yerler nereler, neyi bilmediğiniz için işleriniz aksıyor, bu soruların cevabını verin ve çözüm yollarını gözden geçirerek, çözüme odaklanın.

øHatalarınızdan ders çıkarın: İBRET – NETİCE

İyi öğrenciler hata yapınca düş kırıklığına uğrayıp vazgeçmek yerine öğrenirken hatalarından yararlanırlar. Bilimsel deneylerde böyle değil mi dir? Edison elektrik ampulü üzerine çalışırken 10 bin başarısız deneyden sonra hayâl kırıklığı yaşayıp yaşamadığını soranlara hayır, ne yapmamam gerektiğini 10 bin kez anlamış oldum diyerek mücadele etmenin ve hatalardan ders almanın çok güzel bir örneğini göstermiştir.

ø Öğrendiklerinizi mutlaka uygulayın: TATBİKAT VE TECRÜBE

Araştırmalara göre yeni öğrenilen davranış ve bilgiler, öğrenmenin hemen ardından denenirse belleğimizde kalma ihtimali çok daha yüksek oluyor. Öğrendiğiniz her yeni bilgiyi kafanızda tartın, üzerinde düşünün, çevrenizle paylaşın, aklınızda kalanları bir yere not edin.

ø Başkalarının bilgisine başvurun: MÜŞAVERE ETMEK

Unutmayın, her şey gibi bilginin de paylaşıldıkça kıymeti artar. Grup kurun, çevrenizdeki kişileri takım çalışmasının önemine inandırın ve birbirinize samimi, içten davranın.

ø Araştırmacı olun: ARGE – TECESSÜS – MERAK

Tek bir yere odaklanmayın. Bilgi kanallarınızın çeşidini artırın.

ø Konuları renklendirin: ZEVKLE EĞLENEREK ÖĞRENMEK

Tek bir konunun etrafında dönüp dolaşmayın. Konulara çeşit katın ve öğrenmeyi gerçekten amaç edinin.

Betül Bayram Altınbaşak