SIRRI ÇÖZÜLEMEYEN BULUŞLAR - kainatingunesi.com

Bilim adamları bütün dünyayı şaşırtan ve aşağıda adı geçen milyon yıllık buluşların sırrını hâlâ çözemediler. Aylık Focus dergisinin Mart 2007’de yayınladığı buluşlardan bazıları:

Harçsız taş set: Peru’nun Cusco bölgesindeki bir İnka kalesinin etrafını 360 metre boyunca zikzak yaparak saran 9 metrelik setlerin yapımında, tanesi 300 tona varan kireçtaşı blokları kullanılmış. Ancak hiç harç kullanılmamasına rağmen bu kayaların arasına bıçak bile sokulamıyor.

Antik çağı bilgisayarı: 1900’de Girit’te, tahta bir muhafaza içinde birçok bronz dişliden meydana gelen garip bir aygıtın Ay, Güneş ve gezegenlerin konumlarını hesaplamak için geliştirildiği zannediliyor.
1000 yılda yapılan şehir: Pasifik Okyanusu’ndaki Mikronezya adası yakınlarına kurulu antik Nan Madol şehrinin inşası, M.Ö 200’de başladı ve 1000 yıl sürdü. 250 milyon tonluk dev bazalt bloklar kullanılarak yapılan bu şehir, 100 yapay adayı kanallarla birbirine bağlıyor. Bazaltların buraya nasıl getirildiği ise hâlâ sır.
Geleceği gören harita: Ünlü Türk denizcisi Piri Reis’in 1513’te çizdiği Afrika, Amerika ve Güney Kutbu’nu gösteren harita, 1929 yılında bulununca, ortalığı karıştırdı. Çünkü Güney Kutbu’nun keşfi, haritanın çizilmesinden çok sonra, yani 1818’de gerçekleşmişti. Bu harita, kıtanın buz altında kalmış sâhillerini de gösteriyordu. Bu kıta üzerindeki buzlar, haritanın çizilmesinden 6.000 yıl önce erimişti.
2000 yıllık pil: Alman arkeolog Wilhelm Konig’in 1938’de Bağdad’ın yakınlarında bulduğu 2000 yıllık pil, bilim adamlarını şaşkına düşürdü. Bu, 13 cm boyundaki toprak bir kabın içine monte edilmiş nesne dünyanın en eski pili kabul edildi.
Kristal kuru kafa: Maya dönemine ait 1000 yıllık bir kristal kuru kafa, tek bir blok kristal üzerine oyma olarak yapılmış. Nasıl yapıldığı hâlâ anlaşılamayan kuru kafanın altından tutulan ışık, doğrudan göz çukurundan yansıyor. Bu teknolojinin bugün bile mümkün olmadığı söyleniyor.
Kayaya gömülü çekiç: 1936’ da Teksas’ta 400-500 milyon yıllık bir kayanın içine gömülü tahta saplı bir çekiç bulundu. Modern bir aletin tarih öncesi bu kaya kütlesine nasıl girdiği ve demirinin günümüz demirlerinden bile saf olması bilim adamlarını hayrete düşürdü…